Võitlus väikeste osakeste suurte väljakutsetega

Plastiku vale taaskasutus ohustab meie keskkonda. Kui plastmaterjalid lagunevad väikesteks osakesteks, võivad need jääda loodusesse sadu või isegi tuhandeid aastaid. Mikroplast, mis on plastikuosake, mis on väiksem kui 5 mm, võib sattuda meie veeökosüsteemidesse ja saastada vett, mida me joome. Samuti võib mikroplast sisaldada ohtlikke kemikaale, mis kahjustavad loodust ja inimeste tervist. Seetõttu on mikroplasti levik ja selle mõju väga murettekitavad. Maailma Terviseorganisatsioon avaldas 2019. aastal raporti, kus hinnati mikroplasti negatiivset mõju meie tervisele. Kuna mikroplast võib sattuda ka toiduainetesse nagu kala ja koorikloomad, on selle mõju veelgi tõsisem.
Mikroplast ja selle mõju keskkonnale ja tervisele
Eurofins on juhtiv ettevõte, mis pakub testimislahendusi mikroplasti tuvastamiseks. Mikroplast on äärmiselt väike ja sageli nähtamatu, kuid võib keskkonnas püsida aastaid, saastades loodust ja ohustades inimeste tervist. Mikroplasti olemasolu on eriti murettekitav, kuna see võib kanda ohtlikke kemikaale ja satuda toiduahelasse, eriti vee ja mereelustiku kaudu. Eurofins’i teadlased on välja töötanud täpsed analüüsimeetodid, mis aitavad tuvastada mikroplasti erinevates keskkonnamaatriksites ja toiduainetes, et hinnata selle mõju loodusele ja inimestele.
Teaduslik taust
FTIR (Fourier'i teisendusspektroskoopia) kasutab infrapunavalgust testproovide skaneerimiseks ja nende keemiliste omaduste jälgimiseks. FTIR meetod võimaldab tuvastada mikroplasti olemasolu, analüüsides valgust, mida proov neelab või peegeldab. Seda meetodit kasutatakse laialdaselt plastmaterjalide, sealhulgas mikroplastide, määramiseks.
NOAA meetod (National Oceanic and Atmospheric Administration) keskendub veekeskkonnas olevate suuremate mikroplastide osakeste tuvastamisele, mida peetakse määrdunumaks. Vesi läbib keemilise töötlemise, tiheduse eraldamise, massi määramise ja võimaliku spektroskoopilise uurimise.
Pürolüüs-GC-MS (Gaasikromatograafia-massispektromeetria) on üks täpsemaid ja keerukamaid meetodeid mikroplasti analüüsimiseks. Selle meetodi käigus kuumutatakse proovid, et lagundada plastmaterjalid väiksemateks molekulideks. Need molekulid eraldatakse gaasikromatograafia abil ning tuvastatakse mass-spektromeetria abil.

Mikroplast keskkonnas ja eluslooduses
Eurofinsi Norra labor on olnud eesrinnas, arendades ja täiustades uusi analüüsimeetodeid, mis võimaldavad tuvastada mikroplasti keskkonnast, kasutades pürolüüs-GC-MS tehnoloogiat. Mikroplast on oma olemuselt nii väike, et seda on raske tuvastada, kuid Eurofinsi teadlased on välja töötanud meetodeid, mis võimaldavad mikroplasti leidmist erinevates maatriksites, nagu reovesi, setted, pinnas, kalad ja muud kuivad materjalid. See teaduslik areng annab meelerahu, et mikroplasti saastet saab täpselt mõõta, mõistes selle levikut ja mõju keskkonnale.
Samuti on Eurofins välja töötanud meetodid, mis võimaldavad analüüsida kummikomponente, mis on peamiselt leiduvad rehvi kulumisosakestes. Need osakesed on tihti tihedalt seotud liiklusest tuleneva saastega, andes täiendavat teavet, kuidas mikroskoopilised plastosakesed levivad meie keskkonnas.
Mikroplast toiduainetes ja jookides
Eurofins pakub ka mikroplasti analüüse toiduainetes ja jookides. Me uurime mikroplasti olemasolu igapäevastes toodetes, nagu imikutoit, sojakaste, riis, meresool, koorikloomad ja paljuski muud, mis on seotud plastiku töötlemise ja pakendamisega. Eurofinsi teadlased on välja töötanud põhjalikke testimeetodeid, et tagada meie toitude ja jookide mikroplastivabadus. Laborid Ungaris ja Austraalias viivad läbi täiendavaid analüüse, et tagada toidutootmise ja pakendamise puhtus, aidates ettevõtetel ja tarbijatel teha teadlikke valikuid.
Lisaks on Eurofinsi teadlased uurinud, kuidas sünteetilised kangad nagu polüester, akrüül, elastaan ja nailon eraldavad pesemise käigus mikrokiude, mis võivad lõpuks sattuda loodusesse ja suurendada mikroplasti saastet. Ettevõtted saavad nüüd paremini mõista, kuidas nende tooted keskkonda mõjutavad ja teha teadlikke valikuid, et vähendada mikroplasti saastet. Eurofins jätkab teadusuuringute tegemist, et mõista mikroplasti mõju keskkonnale ja tuvastada võimalusi selle vähendamiseks, toetades teadlaste ja ettevõtete koostööd puhtama ja turvalisema tuleviku nimel.
